Mozgóképkultúra és médiaismeret BA

Mozgóképkultúra és médiaismeret BA

Utolsó frissítés: 2023 december 11.


 

Az alapképzési szak megnevezése: Mozgóképkultúra és médiaismeret (Film and Media Studies)
Az alapképzési szakon szerezhető végzettségi szint és a szakképzettség oklevélben szereplő megjelölése

  • Végzettségi szint: alap- (baccalaureus, bachelor; rövidítve: BA-) fokozat
  • Szakképzettség: Mozgóképkultúra és médiaismeret alapszakos szakember
  • A szakképzettség angol nyelvű megjelölése: Film and Media Specialist

Választható specializációk: operatőr, filmrendező, dokumentumfilm-rendező
Képzési terület: művészetközvetítés
A képzési idő félévekben: 6 félév

Rólunk

A RIPPL Mozgóképkultúra és médiaismeret alapképzés célja olyan szakemberek képzése, akik átfogó elméleti és gyakorlati ismeretekkel rendelkeznek az elektronikus képalkotás, a mozgóképkultúra és média világában. A frissen formálódó és dinamikusan fejlődő képzés alapvetően a filmkészítésre fókuszál. A stúdiumok célja a mozgókép gazdagodó gyakorlatainak megismertetése a hallgatókkal, akik az elsajátított technikai és elméleti tudás birtokában képesek a mozgóképkultúrát alakítani, fejleszteni.

Hallgatóink a film és médiaelméleti alapozás mellett megismerkednek a műfajokkal és a filmnyelv sajátosságaival. A gyakorlati képzésünk a forgatókönyv-fejlesztés és a storyboard készítés segítségével vezet be a dramaturgia és a gyártás ismeretébe. A hallgatóink csapatmunkák, illetve egyénileg készített rövidfilmes munkák révén sajátítják el a rendezői és az operatőri ismereteket, a színészvezetést, a vágás sajátosságait, a hangosítás és az utómunka folyamatait.

Szakunkon kiemelt hangsúlyt kap a társadalmi folyamatok, élettörténetek, közösségi jelenségek iránt érzékeny, azt módszeres kérdésfeltevéssel feltáró dokumentumfilmek készítése, valamint a 2d és 3d animációk készítése a legváltozatosabb témakörökben. Az itt végzettek mesterképzésekben folytathatják a tanulmányaikat hazai és külföldi intézményekben, vagy a szakmában helyezkednek el.

Felvételizőknek

Mozgóképkultúra és médiaismeret BA szakunkra azokat várjuk, akiket érdekel a filmrendezés és a filmvágás, az operatőri ismeretek, a multimédia, vagy az animáció. A szakot a gyakorlatorientáltság, a szakmailag elismert oktatók, a kiállító- és gyakorlóhelyekkel való szoros kapcsolatok, valamint a különböző workshopok, forgatások és alkotótáborok jellemzik. Az utóbbiak eredményeit a hallagatóink filmfesztiválokon elért sikerei és vizsgamunkái jelzik, amelyeket a felvételi stúdiónkban és a multimédia laborunkban hoznak létre. A képzésben a mozgóképes gyakorlatok mellett filmtörténetet és -elméletet, médiaelméletet, 3d modellezést és animációt, valamint multimédiát tanítunk. Lehetőséget biztosítunk a specializációra, dokumentumfilm, filmrendező és operatőr vonalon. A végzőseink magyar vagy külföldi intézmények MA programjain tanulhatnak tovább, valamint a filmgyártásban, animációs, televíziós és reklámstúdiókban, valamint színházakban helyezkedhetnek el.

Oktatóink:
Csoma Sándor, Sára Sándor-díjas filmrendező
Doboviczki Attila PhD, médiakutató
Dudás Balázs, filmrendező, forgatókönyvíró
Kiss Gábor Zoltán PhD, médiakutató
Rumann Gábor, filmrendező
Ruzsa Dénes, kísérleti film rendező

INFORMÁCIÓ: kiss.gabor.zoltan@uni-mate.hu 
ENGLISH SITE: https://arts.uni-mate.hu/film-and-media-studies 
FACEBOOK OLDAL: https://www.facebook.com/RIPPLmozgokep 
YOUTUBE CSATORNA: https://www.youtube.com/@ripplmozgo